Everything you need to know about Australia


·       استرالیا در یک نگاه

استرالیا کشوری با 6/7 کیلومتر مربع وسعت، پنجمین قاره و ششمین کشور پهناور جهان است (تقریبا 5 برابر ایران). این قاره در نیم کره جنوبی کره زمین واقع شده است و به این دلیل فصل‌ها بر خلاف نیم کره شمالی است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوه‌های جداکننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه ‌است و بیشتر جمعیت استرالیا در حاشیه ساحل جنوبی تمرکز دارد. این کشور 6 ایالت و دو قلمرو دارد که نسبت به ایالت‌ها از اختیارات کمتری برخوردار است. شهرهای مهم استرالیا، کانبرا، سیدنی، ملبورن، بریسبین، پرت، آدلاید، هوبارت، داروین، گلدکوست و نیوکاسل است.

این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در برگرفته‌ است. استرالیا به داشتن گونه‌های جانوری و گیاهی متنوع معروف است. این کشور با دارا بودن ۷۵۵ گونه متنوع‌ترین کشور در جهان از لحاظ زیست‌بوم است.
جمعیت استرالیا در تازه‎‌ترین سرشماری، April 27 , 2020 حدود 25.448.460 نفر تخمین زده شده است و طبق پیشبینی، تا انتهای سال 2050 جمعیت استرالیا به حدود 32 میلیون نفر خواهد رسید. 


استرالیا کشوری ثروتنمد است و اقتصاد آن جزء قوی‌ترین اقتصادهای دنیا ست. و چند دهه است با رشد اقتصادی بی‌وقفه این کشور را در لیست یکی از اعضای اصلی G20 (بیست اقتصاد برتر دنیا که 85 درصد اقتصاد کل جهان را دربر دارد) قرار داده است. رتبه جهانی اقتصاد استرالیا در سال 2018، سیزدهم و در سال 2019 چهاردهم است.
 ·       ایالت‌ها و شهرها

    استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده ‌است و تنها فرقی که با ایالت‌ها دارند، اختیارات کمتری نسبت به ایالت‌ها دارند.

       

  - ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

-         ایالت نیو ساوت ولز (NSW) که مرکز آن سیدنی است.

-         ایالت کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن است.

-         ایالت استرالیای جنوبی (SA) که مرکز آن آدلاید است.

-         ایالت تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت است.

-         ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.

-         ایالت استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت است.

-         قلمرو سرزمین شمالی (NT) که مرکز آن داروین است.

-         قلمرو پایتختی استرالیا (ACT) شامل شهر کانبرا و اطراف آن.


       
 ·      
شهرها

         پایتخت استرالیا شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از سیدنی، ملبورن، بریزبِن، پرت، آدلاید و تانزویل.

          معرفی شهرهای مهم استرالیا


 ·       کانبراCanberra  

کانبرا در سال 1908 به عنوان پایتخت کشور استرالیا انتخاب شد و تنها شهری ست که با هدف، طرح و نقشه قبلی ساخته شده است. در ساخت آن به باغ‌های شهری، پارک‌ها و فضای سبز توجه ویژه‌ای شده بطوری که پایتخت بوته و سرسبزی نیز انتخاب شد. آب و هوای این شهر معتدل است و بخاطر دوری از ساحل هر چهار فصل را دارد. هم اکنون بزرگ‌ترین شهر غیر ساحلی این کشور است که در ایالت ACT (Australian Capitel Territory) و بین دو شهر سیدنی و ملبورن قرار دارد.

 مجلس، دادگاه عالی کشور، هیئت دولت، موسسات فرهنگی و هنری و دیگر ادارات دولتی در این شهر قرار دارند.

 
·        سیدنی Sydney

شهر سیدنی در ساحل اقیانوس آرام در شرقی استرالیا قرار دارد. این شهر با وجود 700 محله بزرگترین، مشهورترین، پرجمعیت‌ترین شهر استرالیا. آب و هوای خوب سیدنی و بارش مداوم آن در طول سال آن را به اولین مقصد گردشگران بدل کرده است.

در این شهر مراکز فرهنگی متنوعی همچون، Opera house ، تالار شهرداری سیدنی، تالار تکنوازی شهر و تالار کشور هر ساله رویدادهای فرهنگی و هنری بزرگی همچون فستیوال سیدنی در ماه ژانویه، جشنواره فیلم سیدنی، فستیوال موزیک راک، ،Big Day Out Mardi Gras ، Tropfest،  Archibald Prize برگزار می‌شود. بزرگترین موزه‌های این شهر عبارت است از
:

     موزه استرالیا (تاریخ طبیعی و انسان‌شناسی)

     موزه نیروگاه یا پاور هاوس (علم، تکنولوژی و طراحی)


     نگارخانه هنری نیو ساوث ولز


     موزه هنرهای معاصر


     موزه ملی دریانوردیتندیس کورش بزرگ در المپیا پارک سیدنی
-  حمل و نقل در سیدنی

   سیستم حمل و نقل این شهر را قطارهای شهری، تراموا، مونوریل، اتوبوس‌ها، تاکسی و قایق‌های مسافربری ( با نام قایق فری) تشکیل می‌دهند.

                  


 فرودگاه سیدنی پرترددترین فرودگاه استرالیا با نام بین‌المللیSYD  یا YSSY  در حومه این شهر قرار دارد و از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های جهان است.·        ملبورن Melbourne

شهر ملبورن در جنوب شرقی استرالیا واقع شده و قبل از سال ۱۹۰۱ پایتخت استرالیا بوده و امروزه قطب مهم ورزشی، آموزش عالی، فرهنگی و هنری، تفریح و جهانگردی، فعالیت‌های تجاری و اقتصادی‌ترین شهر استرالیا است. این شهر که مرکز ایالت ویکتوریا از نظر وسعت دومین شهر استرالیا و پایتخت فرهنگ و هنر این کشور محسوب می شود طوری که مرکز صنعت فیلم و سینما، رقص و موزیک کلاسیک هنر امپرسیونیسم است.

حمل و نقل عمومی در ملبورن یکی از گسترده‌ترین و بزرگترین سیستم‌های حمل نقل شهری جهان محسوب می‌شود و تراموای این شهر بزرگترین تراموای جهان است.


 


 ورزش در ملبورن از محبوبیت خاصی برخوردار است و پایتخت ورزشی این کشور است و به عنوان ((شهر غائی ورزشی جهان)) هر ساله رویدارهایی همچون مسابقات فرمول یک (Australian formula one Grand Prix )، کارناوال جام اسب سواری و مسابقات جهانی تنیس در آن برگذار می‌شود.
·        بریزبین Brisbane 

شهر بریزیبن مرکز ایالت کوئینزلند است و با جمعیت ۲.۴ میلیون نفر، سومین شهر بزرگ و پر جمعیت استرالیا است. بریزبین شهری با آب و هوای متعدل است و جزء خوش آب و هواترین مناطق کل استرالیا ست. رشته کوه گلاس هاوس، پارک ملی لمینگتون با طبیعت جنگل، کوه کولوم و ساحل‌های بیشمار و زیبا بخشی از مناطق طبیعی این شهر است. از دیگر مزایای زندگی در این شهر، هزینه های زندگی ست که نسبت به دو شهر ملبورن و سیدنی بسیار ارزان‌تر است.
·       پرت Perth

شهر پرت (پرث) مرکز ایالت استرالیای غربی، بزرگترین و پر جمعیت‌ترین شهر این ایالت و چهارمین شهر بزرگ استرالیا ست. این شهر فاصله بسیار زیادی با شهرهای ملبورن و سیدنی دارد ( حدود 4000 کیلومتر). این شهر آب و هوای گرمی دارد و در تابستان دمای هوا به 31 و گاهی بیشتر نیز می‌رسد.


 
 پرت در زمره بهترین شهرهای جهان قرار دارد و در سال 2016 با در نظر گرفتن 30 شاخصه، جزء 10 شهر برتر دنیا قرار گرفت. بیشتر معادن و منابع زیر زمینی مثل نفت و گاز در این شهر و این ایالت قرار دارد. به همین دلیل اقتصاد این شهر نیز بر این منابع و صنعت کشاورزی استوار است. دولت در چند سال اخیر زمینه تولید و فناوری، بویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT) را در این شهر مهیا کرده و خدمات مالی و بانکداری نیز در این ایالت بسیار قوی و پویاست. جاذبه‌های توریستی در پرت از شهرت خاصی برخوردار است و یکی از قطب‌های گردشگری و توریستی استرالیا ست. سالانه از سراسر دنیا مسافران و توریست‌های زیادی به این شهر سفر می کنند و صنعت گردشگری بسیار درآمد زاست.

 

 


·        ادلاید Adelaide

شهر ادلاید در ایالت استرالیای جنوبی در همسایگی ایالت ویکتوریا به مرکزیت ملبورن قرار دارد. جمعیت این شهر 1.33 میلیون نفر است و پنجمین شهر پر جمعیت استرالیا است که 30 درصد آن را مهاجرانی تشکیل می‌دهند که خارج از خاک استرالیا متولد شده اند.

 این شهر به آزادی و گوناگونی مذاهب شهرت دارد و در بین ۱۴۰ شهر برتر دنیا، جزء ۱۰ شهر برتر قرار گرفت. در دهه اخیر دولت هزینه‌های زیادی برای زیر ساخت ادلاید انجام داده و ساختمان بورس، ساختمان تورنز، مراکز همایش، ورزشگاه‌ها، خطوط ریلی و بیمارستان‌های این شهر را بازسازی و تجهیز کرده است. همچنین بسیاری از صناع دفاعی و تجهیزات نظامی در این منطقه تولید می‌شود و استقرار دارد. هر ساله جشنواره و رویدادهای زیادی از جمله جشنواره هنری ادلاید، جشنواره فرینگ، جشنواره ووم ادلاید، در این شهر برگزار می‌شود.

 -        اقوام و ملیت‌ها در استرالیا

استرالیا کشوری مهاجرپذیر است و اقوام و ملیت‌های زیادی در آن زندگی می‌کنند. از شرق آسیا گرفته تا اروپا و آفریقا. در چند دهه اخیر این تنوع قومیتی بیشتر هم شده است. طی تحقیقی در سال 2018 مشخص شد که 29 درصد جمعیت ساکن استرالیا را مهاجرانی تشکیل می‌دهند که خارج از استرالیا متولد شده اند و درصد زیادی نیز  ریشه‌ای غیر استرالیایی دارند. این ویژگی باعث شده که مردم استرالیا نه تنها برخورد نژاد پرستانه‌ای با مهاجران نداشته باشند بلکه، بسیار گرمی و محترمانه با آنها برخورد می‌کنند.

بیشترین نژاد ها در استرالیا را بریتانیاها، ایتالیاها، پرتغالی‌ها و هلندی‌ها و چینی‌ها تشکیل می‌دهند. دیگر ملیت‌ها مانند هندی‌ها، ترکیه‌ها، ایران‌ها و مردمی از کشورهای افریقایی نیز در دو دهه اخیر به این کشور مهاجرت کرده‌اند و هم‌ اکنون شهروند استرالیا هستند.
-       
زبان

زبان ملی استرالیا انگلیسی است و مردم استرالیا با لهجه استرالیایی که شباهت بسیاری به تلفظ مردم انگلستان دارد صحبت می‌کنند. علاوه بر این، به دلیل فراوانی مردم ایتالیا و چین، زبان ایتالیایی و چینی نیز بسیار رایج است.

 

 


-        دین و آیین در استرالیا

استرالیا دین رسمی ندارد و دین از حکومت جدا بوده طوری که طبق قانون اساسی استرالیا، دولت از تصویب هر قانونی که بر پایه دین بنا شده باشد منع شده است و هر کس می‌تواند آئین‌های دینی خود را آزادانه داشته باشد.

دین مسیحیت که امروزه برخی از بومیان به آن گرویده‌اند را، اروپاییان به استرالیا آوردند و با آغاز مهاجرت آسیایی‌ها از چین، هند و خاورمیانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام، یهودی و بهائی به آن راه یافتند.


 در سرشماری سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۵٫۸ درصد از استرالیایی‌ها مسیحی، ۳۱٫۳ درصد نیز پیرو هیچ آئینی نیستند و و ۷٫۳ درصد نیز پیرو ادیان غیرمسیحی دارند.(( بودائیسم و اسلام هر یک با کمتر از دو درصد، در رده‌های بعدی قرار دارند)). 


-        تحقیقات و پژوهش استرالیا

استرالیا همواره به عنوان کشوری پیشتاز در تحقیق و پژوهش در زمینه محیط زیست به ویژه قطب جنوب، سالانه بودجه‌ای معادل 9.7 میلیارد دلار استرالیا را صرف تحقیقات در این زمینه می‌کند و در حال حاظر چهار ایستگاه پژوهشی در جنوبگان تاسیس کرده و بصورت مستمر حدود ۱۰۰ نفر در آن مستقر و مشغول به کار و تحقیق هستند.
 در سال 2014 دولت استرالیا اعلام کرد که کشتی اقیانوس پیمای یخ شکنی را که به جدیدترین تجهیزات مجهز است را برای بزرگترین پروژه‌ پژوهشی و تحقیقاتی در قطب جنوب را به جنوبگان فرستاده و این برنامه ۲۰ ساله خواهد بود.

 

 

 

-   رانندگی در استرالیا

رانندگی در استرالیا از قوانین خاصی برخوردار است. البته برخی از قوانین در هر ایالت با ایالت دیگر متفاوت است. در حالت کلی در استرالیا بر خلاف ایران در سمت چپ باید رانندگی کرد. سرعت در خیابان‌های این کشور 50 کیلومتر و در بزرگراه‌ها ۱۰۰ کیلومتر است.

پلیس در مورد رانندگی بسیار مقتدر و جدی برخورد می‌کند و درصورتی که سرعت اتومبیلی غیر مجاز باشد و یا موتور سواری، کلاه ایمنی نداشته باشد، جریمه سنگین و یا به از دست دادن گواهی نامه منجر می‌شود. حتی در شرایطی که الکل خون فرد بیش از حد باشد، دادگاه تشکیل می‌شود که ممکن است برای فرد زندانی در نظر گرفته شود.


 
-       
اقتصاد استرالیا

کشور استرالیا، کشوری ثروتمند با رشد اقتصادی بالا و نرخ بیکاری پایین است. این کشور چند دهه است که جزء بیست اقتصاد برتر قرار دارد. در سال‌های گذشته که ورشکستگی و رکود اقتصادی حتی بزرگترین اقتصادهای دنیا را تهدید کرد، این کشور با سیاست‌های درست در این زمینه همواره رتبه خود را در اقتصاد جهانی، بین 12 تا 14 اقتصاد برتر نگه داشته است.  در سال 2013 این کشور از لحاظ ثروت عمومی در دسترس مردم، بعد از سوئیس در رتبه دوم قرار گرفت.  هر ساله بهترین شهرهای جهان از نظر شاخص زندگی معرفی می‌شود و چهار شهر سیدنی، ملبورن، پرت و آدلاید جزء بهترین شهرهای دنیا هستند. در سال 2015، شهر ملبورن بهترین شهر جهان، ادلاید و سیدنی به ترتیب پنجم و ششم و شهر پرت رتبه هشتم این لیست بود.

استرالیا دارای منابع طبیعی و ذخایر زیر زمینی همچون نفت، گاز، معادن ذغال سنگ، معادن آلومینوم، معادن طلا و ... است. بیشترین سهم ذخایر زیرزمینی در ایالت استرالیای غربی (West Australia) ست که حدود 40 درصد بودجه کل کشور را تامین می‌کند.از طرفی موقعیت خوب این کشور و نبود کشوری هم مرز با آن باعث شده، که رقیبی بر سر استخراج این منابع نداشته باشد و برای نسل‌های آتی نیز این منابع باقی می‌مانند. منابع آهن، آلومینیوم و طلا در این کشور نیز بسیار درآمد زاست. خدمات مالی و بازرگانی استرالیا نیز بسیار پویا و پر رونق است و بخشی از بودجه ایالت‌ها از این طریق تامین می‌شود.

شرکای تجاری استرالیا کشورهای ژاپن، چین، آمریکا، نیوزلند و کره‌جنوبی ست و بخش زیادی از صادرات و واردات آن با این کشورهاست.
صنعت توریسم در این کشور به دلیل جاذبه‌های توریستی و طبیعی بی‌همتای آن که بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری فقط در این کشور وجود دارد (مانند کانگورو، کوالا و ...)، درآمد بسیار خوبی داشته که به رشد و اقتصاد استرالیا بسیار کمک کرده است.
کشاورزی در استرالیا یکی از صنایع مادر و اصلی محسوب می‌شود و سابقه دیرینه‌ای دارد. برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری در این صنعت به قبل از جنگ جهانی اول برمی‌گردد و تا امروز و بیش از 20 هزار گونه گیاهی برای مصارف خوراکی و دارویی زیر کشت برده است. استرالیا هر ساله با صرف هزینه و تحقیقات بسیار در زمینه شناسایی و دفع آفات گیاهی محصولات کشاورزی و دامی خود را از بیماری‌ها دور نگه داشته که علاوه بر صادرات بیشتر این محصولات کیفیت آنها نیز حفظ شود. حدود ۸۰ درصد محصولات استرالیا به دیگر کشورها صادر می‌شود. محصولات عمده صادراتي استراليا نيشکر، پنبه، غلات، گوشت گاو، پشم گوسفند و گوشت شترمرغ است.

  

 

ورزش

ورزش جزئی از سبک زندگی و فرهنگ مردمان استرالیا ست. این کشور از مدال آورترین کشورها در بازی‌های المپیک است. استرالیا میزبان دو المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و المپیک ۲۰۰۰ سیدنی بوده‌است و یکی از شش کشوری‌ست که بیش از یک بار میزبان المپیک تابستانی بوده‌اند.این کشور در تمام ادوار المپیک حاضر و بیش از همه در رشته شنا و دو و میدانی موفق بوده، ضمن اینکه در پاروزنی، دوچرخه ‌سواری و سوارکاری نیز موفقیت‌هایی داشته‌است. باشکوه‌ترین موفقیت این کشور در المپیک سیدنی به دست آمد که آن‌ها به
۵۸ مدال (شامل ۱۶ طلا) در بیست رشته دست یافت. در المپیک آتن نیز با ۱۷ مدال طلا رده چهارم جدول مدال‌ها را به خود اختصاص دادند. راگبی، فوتبال استرالیایی، کریکت و بسکتبال، هاکی روی چمن، واترپولو و والیبال ساحلی بانوان از وزرش‌های گروهی پرطرفدار در استرالیا هستند.

شهر ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا، همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم ورزشی جهان مانند مسابقات ماشین رانی جایزه بزرگ استرالیا، جام اسب سواری معروف ملبورن کاپ و نیز تنیس آزاد استرالیا است. المپیک تابستانی ۱۹۶۵ و بازی‌های مشترک‌المنافع ۲۰۰۶ در ملبورن برگزار شد.