ویزای تحصیلی استرالیا و نیوزیلند 
تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا 


بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، تحصیل در استرالیا را انتخاب می‌کنند زیرا، علاوه بر تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا، دریافت ویزای مدت دار این کشور و اجاره کار قانونی، تایید بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های استرالیا از سوی وزارت علوم و فناوری ایران، دانشگاه‌های استرالیا رتبه بسیار بالایی در بین دانشگاه‌های جهان دارد. بطوری که در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سال 2020، پنج دانشگاه استرالیا جزء پنجاه دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.-        مزایای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

 

·         دانشگاه‌های استرالیا سطح علمی و پژوهشی بسیار بالایی دارند و تعدادی از دانشگاه‌ها در رتبه بندی جهانی جزء 100 دانشگاه برترین دنیا هستند.

·         دانشجویان مقطع لیسانس با دریافت ویزای دانشجویی می‌توانند از مجوز کار قانونی به مدت ۲۰ ساعت در هفته در حین تحصیل برخوردار شوند و بخش زیادی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

·         دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس تحقیقی و دوره دکترا از مجوز کار تمام‌وقت برخوردارند.

·         همسر متقاضی می‌تواند بصورت تمام وقت کار قانونی انجام دهد

·         به دانشجویانی که حداقل دوسال در استرالیا تحصیل کرده‌اند. بعد از اتمام تحصیل یک ویزای یکسال و نیمه اعطا می‌شود و اجازه کار به آنها داده می‌شود.در این مقاله قصد داریم بطور مفصل درباره دانشگاه‌ها، رتبه هر دانشگاه در سطح بین المللی، رشته‌های دانشگاهی و کالج‌های استرالیا صحبت کنیم.

 ·        ویزای دانشجویی و پذیرش دانشگاه

·        دانشگاه‌های استرالیایی مورد تائید وزارت علوم و فناوری ایران.

·        هشت دانشگاه برتر استرالیا

·        رتبه دانشگاه‌ها در سطح بین المللی


-        ویزای دانشجویی (ساب کلاس 500)

 

جهت تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های استرالیا حتما نیاز به گرفتن ویزا است. ویزای دانشجویی استرالیا یکی از انواع ویزا‌های موقت استرالیا ست که بعد از اخذ آن می‌توان در یکی از بهترین دانشگاه‌ها و کالج های استرالیا تحصیل کرد.


شرایط و پروسه اخذ پذیرش دانشگاه:

برای اخذ ویزای دانشجویی فرد باید مدارک خود را آماده کرده و بصورت آنلاین (از طریق ایمیل) درخواست خود را ارائه دهد. مدت زمان دریافت پذیرش تحصیلی برای مقاطع و دانشگاه‌های مختلف متغیر است که معمولا بیشترین زمان برای مقطع دکترا بین 3 تا 4 ماه است. همچنین پروسه زمانی بررسی پرونده جهت دریافت ویزای تحصیلی بین 2 تا 3 ماه است.


-         برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس و بالاتر در صورتی که نمرات دانشجو کافی نباشد، باید دوره پیش‌نیاز را که معمولا یک تا دو ترم تحصیلی می‌باشد، گذرانده شود، سپس وارد مقطع مورد نظر شد.

-         دانشجویان مقطع فوق لیسانس (Master) و دکترا (PHD  که تحصیلات پژوهشی خواهند داشت، باید Proposal ارايه دهند.

-         حداقل نمره زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی (Bachelor)، نمره 65 در آزمون Pte و یا نمره اورال 6.5 در آزمون IELTS آکادمیک با حداقل نمره ۶ در چهار مهارت الزامیست, مگر دانشجویی که  حداقل ۲ سال در یکی از دانشگاهها یا مدارس انگلیسی زبان درس خوانده باشد.

-  تبصره: در صورتی که نمره زبان دانشجو در آزمون آیلس در هر یکی از  مهارت‌ها کمتر از ۶ باشد بابد به ازای هر نیم نمره کمتر، دوره زبان را قبل از شروع تحصیل به مدت ۱۰ هفته بگذراند.

جهت پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای دانشجویی می‌توانید با

                          تیم متخصص موسسه بین المللی ارمغان ویزا

تماس بگیرید.                     
                  -       
دانشگاه‌های استرالیایی مورد تائید وزارت علوم و فناوری ایران:

هر ساله وزارت علوم ایران دانشگاه‌های جهان را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهد و در چهار سطح دانشگاه‌های ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف گروه بندی می‌کند. مدارک صادر شده از دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز)، گروه ب (خوب) و گروه ج (متوسط) در تمام مقاطع و دانشگاه‌های گروه د (ضعیف) فقط در مقطع کارشناسی مورد تائید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران بوده و مدارک آنها را ارزشیابی می‌شود.

 

-        لیست دانشگاه‌های استرالیایی مورد تائید وزارت علوم ایران

 

 

 

 

گروه الف (ممتاز)

 

Australian National University
Monash University
The University of New South Wales
The University of Queensland
The University of Sydney
The University of Western Australia
University of Adelaide
University of Melbourne
Macquarie University 


گروه ب (خوب)

 

Australian Maritime College
Bond University
Curtin University of Technology  
Deakin University            
Flinders University
Griffith University
James Cook University      
La Trobe University
Murdoch University           
Queensland University of Technology
RMIT University   
Swinburne University of Technology
University of Canberra      
University of Newcastle   
University of South Australia             
University of Tasmania    
University of Technology, Sydney
University of Wollongong
University of Western Sydney
University of New England
Victoria University


گروه ج (متوسط)

 

Australian Catholic University
Central Queensland University
Charles Sturt University
Edith Cowan University

Federation University (Monash University, Gippsland Campus و University of Ballarat)

Charles Darwin University      (Northern Territory University )
Southern Cross University
University of the Sunshine Coast
University of Southern Queensland

 

-    هشت دانشگاه برتر استرالیا (G 8)رتبه و رنکینگ دانشگاه های استرالیا در جهان بسیار بالا بوده و همواره در زمره بهترین دانشگاه‌ها قرار دارند. استرالیا 38 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی دارد که از بین این دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ، هشت دانشگاه برتر استرالیا در گروهی به نام (G 8). این هشت دانشگاه که قدیمی‌ترین و برترین دانشگاه‌های استرالیا هستند، هر ساله در رده ملی و بین المللی رتبه‌های بالایی کسب می‌کنند. به همین دلیل ورود به این دانشگاه‌ها ساده نخواهد بود و دانش‌آموزان و دانشجویان باید بسیار سخت تلاش کنند.  

همه ی دانشگاه های عضو گروه هشت از نظر رتبه علمی، تحقیقاتی، پژوهشی، تعداد مقالات چاپ شده در ژورنال‌های معتبر ISI ، امکانات آزمایشگاهی و تکنولوژی‌های نوین موجود در دانشگاه بسیار شاخص و سرآمد هستند  و در رنکینگ جهانی که از سوی رنکینگ شانگهای (ARWU)، رنکینگ آموزش عالی تایمز (THES) و رنکینگ QS دانشگاه های جهان بررسی می‌شوند، میان 200 موسسه ی برتر جهان قرار دارند. بعلاوه، این هشت دانشگاه با امضاء تفاهم نامه‌های بین المللی با دانشگاه‌های آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان، چین و برزیل تحقیقات و پژوهش‌های مشترکی داشته و ارتباط با دانشگاه‌های تراز اول جهان را همواره حفظ می‌کنند.
همه ی دانشگاه های گروه هشت حداقل یک حوزه ی تحصیلی در رشته های مهندسی دارند که در میان 100 دانشگاه برتر قرار داشته باشد و همه‌ی آنها از نظر پزشکی، روانشناسی و آموزش در 100 دانشگاه برتر قرار می‌گیرند.
 
-        رتبه ملی و بین المللی دانشگاه‌های استرالیا در سال 2020-2021

 

۱- دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا در شهر کانبرا، پایتخت کشور استرالیا قرار دارد و با رتبه 31 جهانی و 1 کشوری بهترین دانشگاه استرالیا ست. این دانشگاه در ابتدای تاسیس به عنوان مرکزی تحقیقاتی برای پارلمان استرالیا تأسیس شد و به مرور با ارتقاء سطح علمی و پژوهشی دانشگاه، با دانشگاه‌های برتر زیادی مانند دانشگاه آکسفورد، دانشگاه ییل و دانشگاه ملی سنگاپور همکاری های تحقیقاتی دارد.


 

2- دانشگاه سیدنی

 دانشگاه سیدنی اولین دانشگاه ایالت نیوساوت ولز و دومین دانشگاه در تمام استرالیا ست. دانشگاه سیدنی در سال 2018 در رتبه 61 دنیا و در سال 2021 رتبه 40 جهانی را کسب کرد.

 

 

۳- دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن در ایالت ویکتوریا استرالیا قرار دارد و یکی از دانشگاه‌های استرالیا ست. این دانشگاه دارای رتبه 41 در بین دانشگاه های دنیا و رتبه 3 در کشور استرالیا در سال 2021 می باشد. دانشگاه ملبورن در سال 2018 بعد از دانشگاه ملی استرالیا در رتبه دوم قرار داشت.

 

 

 

Ø     رتبه 4 و 5: دانشگاه نیو ساوت ولز و دانشگاه کوئینزلند در رتبه های 4 و5 استرالیا باهم رقابت می‌کنند و هر ساله یکی از این دانشگاه ها

 

 

4- دانشگاه نیو ساوت ولز

دانشگاه نیو ساوت ولز رتبه 4 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه 45 جهانی را نیز در سال 2018 از آن خود کرده است و در سال 2021 رتبه جهانی این دانشگاه به 44 ارتقاء پیدا کرد.

 

 5- دانشگاه کوئینزلند

دانشگاه کوئینزلند، پنجمین دانشگاه در استرالیا بوده که در سال ۱۹۰۹ تأسیس و در شهر بریزبین واقع شده است. این مرکز علمی همواره در توسعه امور تحقیقاتی پیشرو بوده و یکی از ۳ دانشگاه برتر استرالیا در این زمینه به شمار می آید. دانشگاه کوئینزلند در بیشتر سال‌ها جز 50 دانشگاه برتر جهان قرار داشت، و در سال 2021 و 2020، این دانشگاه رتبه جهانی 46 کسب کرد.

 

 

 

 

6- دانشگاه موناش

 دانشگاه موناش در ایالت ویکتوریا استرالیا و در شهر ملبورن قرار دارد و دومین دانشگاه قدیمی این ایالت است. این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی می باشد که در رشته‌های مهندسی و فنی جایگاه ویژه ای دارد. رتبه دانشگاه موناش در سطح ملی ششم و در سطح بین المللی 55 است.

 

 

 

 

7- دانشگاه وسترن استرالیا

دانشگاه وسترن استرالیا در ایالت استرالیای غربی در شهر پرث واقع شده است. این دانشگاه یکی از بهترین مراکز علمی استرالیا در تحقیقات مهندسی و پزشکی است. رتبه ملی دانشگاه وستر استرالیا هفتم و رتبه آن در سال 2020-2021 در بین دانشگاه‌های جهان 92 است.

 

 

 

8- دانشگاه ادلاید

دانشگاه ادلاید استرالیا در ایالت استرالیای جنوبی قرار دارد. این دانشگاه یکی از درخشان‌ترین دانشگاه‌های استرالیا ست و تا به حال اساتید آن توانسته اند، 5 جایزه نوبل را برای این دانشگاه به ارمغان آورند. دانشگاه ادلاید رتبه هشتم برترین دانشگاه‌های استرالیا و رتبه 106 در جهان را از آن خود کرده.