تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیلی در مدارس استرالیا

 

تحصیلی در مدارس استرالیا

  

کشور استرالیا شرایطی را فراهم کرده که در همه مقاطع تحصیلی دانش‌آموز و ‌دانشجو خارجی امکان تحصیل داشته باشند. این کشور هر ساله بیش از 500 هزار دانشجو و دانش‌آموز خارجی را پذیرش کرده و با ارائه بالاترین استانداردهای آموزشی، تحصیل، آزمایشگاهی و همچنین مراکز تحقیقاتی و رفاهی برای دانشجویان و دانش‌آموزان، از رتبه بسیار خوبی در جهان برخوردار است بطوری که، استرالیا در بین 7 کشور دانشجو پذیر دنیا قرار دارد و بعد از کشورهای آمریکا، انگلستان، چین، آلمان و فرانسه بیشترین تعداد دانشجو را پذیرش می‌کند. این کشور همواره در تلاش بوده تا سطح کیفی خود را در زمینه آموزش، تحقیقات، تجهیزات آزمایشگاهی، مراکز پیشرفته علمی و پژوهشی ارتقاء بدهد.  

ویزای تحصیلی یکی از محبوب‌ترین و بهترین ویزاها برای کسب امتیاز بالا جهت گرفتن اقامت استرالیا ست.
- مقاطع تحصیلی در استرالیا:

سیستم آموزشی استرالیا مانند اکثر کشورهای تراز اول جهان به دو بخش مدارس ( دوره ابتدایی و دبیرستان،  دوره فنی ‌و‌ حرفه‌ای، کالج) و دانشگاه‌ها تقسیم بندی می‌شود. دانشجویان و دانش‌آموزان می توانند در همه مقاطع تحصیلی از جمله مقطع دبستان، دبیرستان (متوسطه)، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، همچنین دوره‌های زبان انگلیسی تا دوره‌های دانشگاهی را در این کشور بگذرانند.

 

 

                                          پیش دبستانی , آمادگی

                              -        مدارس     دبستان

                                         دبیرستان (دوره‌های زبان، دوره فنی و حرفه‌ای، کالج)

 

                             -        دانشگاه    آموزش عالی

 

   -   مدارس استرالیا

مدارس استرالیا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. تمام مدارس باید دارای کد CIRCOS باشند. تعیین قوانین برای مدارس دولتی و خصوصی استرالیا را هر ایالت تعیین می‌کند و همه مدارس باید آنها را انجام دهند.

برای ثبت نام در مدارس دولتی استرالیا باید تاییدیه‌ای از ایالت گرفته شود. علاوه بر این قرارداد اجاره خانه برای اثبات زندگی در هر محله نیاز است و بصورت مراجعه حضوری و یا از طریق وب سایت هر مدرسه انجام می‌شود. در بیشتر مدارس دولتی استرالیا شهریه‌ای از دانش‌آموزان استرالیایی یا شهروندانی که اقامت دائم دارند، دریافت نمی‌شود. اما شهریه برای دیگر دانش‌آموزان حدود 6 هزار دلار استرالیا است.
مدارس خصوصی به منظور آموزش در زمینه‌های خاص مانند مدارس مذهبی (مسیحی یا اسلامی) و مدارس بر مبنای فلسفه آموزشی مونت سوری و استینر تاسیس شده اند. این مدارس جهت امور آموزش شهریه بالاتری دریافت می‌کنند. معمولا شهریه مدارس خصوصی استرالیا بیشتر از ۱۵ هزار دلار برای یکسال است.

بطور معمول تا سال هشتم را مقطع ابتدایی و تا سال دوازدهم را مقطع دبیرستان می‌نامند. دانش آموزان از سن 4 سالگی تا سن 16 تا 18 سالگی در مدارس و کالج ها مشغول به تحصیل هستند و بعد از دریافت گواهی پایان دبیرستان (معادل دیپلم در ایران است) می‌توانند وارد دانشگاه بشوند.

 


بیشتر مدارس استرالیا مختلط هستند.


-        مقطع پیش دبستان

تحصیل در مدارس استرالیا را می‌توان از سن 4 سالگی در مقطع پیش دبستانی (Preschool یا Kindergarten) برای بچه‌ها آغاز نمود که این دوره غیراجباری ست. طول مدت پیش دبستانی استرالیا ۱ سال است که در مدارس دولتی و مدارس خصوصی استرالیا ارائه می‌شود.


 -        مقطع آمادگی


مقطع آمادگی ( kindergarten یا Preparatory یا Pre-Primary ) از سن ۵ سالگی شروع می‌شود و بچه‌ها را برای ورود به مدرسه در دوره ابتدایی آماده می‌کند. 

 

   
 -        مقطع دبستان

این دوره که به آن دوره ابتدایی نیز گفته می‌شود، به مدت 6 تا 7 سال ادامه دارد.  مهمترین دروس در این مقطع تربیت بدنی، بهداشت، ریاضیات، علوم، فناوری، هنر و آموزش زبان انگلیسی است  (Primary school)

دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در این مقطع می‌توانند، پس از پایان دبستان و از سن 14 تا 18 سالگی به تنهایی به استرالیا رفته و تحصیل کنند.

-       
مقطع دبیرستان

 

مقطع دبیرستان یا دوره متوسطه، از سنین 12- 13 سالگی آغاز می‌شود و معمولا بین 5 تا 6 سال ادامه دارد اما، در ایالات مختلف، متفاوت است. در اکثر ایالات استرالیا تحصیل در مقطع دبیرستان از سال هفتم تا دوازدهم به طول می‌انجامد اما در ایالت تاسمانیا و قلمرو پایتختی استرالیا طول این دوره 4 سال است و بعد از گذراندن سال دهم، دانش‌آموزان برای آمادگی ورود به دانشگاه، به مدت دوسال به کالج  می‌روند.

مهمترین دروس در این مقطع زبان انگلیسی، ریاضیات و علوم است و دروسی مانند موسیقی، ورزش، علوم فنی، تاریخ، جغرافیا بصورت اختیاری گذرانده می‌شود. همچنین گاهی دروس تخصصی مانند «تجارت بازرگانی» و یا دروس مربوط به رشته‌های پزشکی ارائه می‌شود. از این رو، دانش آموزانی که رشته دانشگاهی مورد نظر خود را انتخاب نموده اند، می توانند از دوره دبیرستان خود را برای ورود به دانشگاه آماده نمایند. در پایان بعد از گذراندن دوره دوازده ساله به افراد گواهی پایان دبیرستان یا کالج اعطا می‌شود (Year 12 Certificate ) دانش‌آموزان با توجه به نمرات ATAR می‌توانند از بین دانشگاه‌ها، رشته‌های مد نظر خود را انتخاب کنند.  دانش‌آموزان ایرانی بخاطر گذراند سال 12 در خارج از استرالیا بهتر است برای ورود به دانشگاه دوره Foundation در استرالیا را بگذرانند.


                                                                                

 

-   چند نکته بسیار مهم که باید درباره ویزای تحصیلی استرالیا برای مقاطع تحصیلی دبیرستان بدانید:


-         دانش‌آموزان خارجی برای ورود به دوره متوسطه (دبیرستان) باید مدارک دوره‌های قبلی که در کشور خود گذرانده‌اند را ترجمه و ارائه دهند.

-          اساس ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموزان نمرات اخذ شده در سال‌های قبل است.

-         تمامی دانش‌آموزان خارجی قبل از ورود به این مقطع باید درک مطلب و دانش زبان انگلیسی را بخوبی بدانند و مدارکی در این زمینه ارائه دهند. حتی اگر در کشور خود دانش زبان را کسب نکرده‌اند، می‌توانند در کلاس‌های آمادگی زبان در استرالیا شرکت کنند.

-         نکته دیگر در مورد دانش آموزان زیر ۱۸ سال است. طبق قانون دانش‌آموزان بین سنین 14 تا 18 سال می‌توانند خانواده یا فردی که شهروندی استرالیا را دارند،  را به عنوان قیم در قالب گاردین معرفی کنند و به تحصیل در مدارس استرالیا بپردازند.


-         تنها مدارس شبانه روزی دارای امکانات خوابگاهی هستند و دیگر مدارس این امکانات را در اختیار دانش‌آموز قرار نمی‌دهند.

 

 

 


   -        هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان

 

تحصیل در استرالیا رایگان نیست و نسبت به دیگر کشورها گران است، اما کیفیت بالا در آموزش و پرورش این کشور باعث شده هر ساله از کشورهای زیادی برای تحصیل در این کشور اقدام کنند. این کشور هر ساله قوانین و دستورالعمل‌هایی را برای افزایش کیفیت تحصیل و زندگی و همچنین امنیت دانش‌آموزان تدوین می‌کند و تمامی مراکز و موسسات آموزشی ملزم به رعایت آنها هستند.

-          هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان برای یکسال تحصیلی، معادل 6 هزار دلار استرالیا ست.


 

ازجمله مزایای مدارس استرالیا:

 

·        بالاترین استاندارد و کیفیت در نظام آموزشی.

·        کسب مهارت زندگی، خلاقیت فردی، تعامل با افراد، یادگیری کار تیمی، افزایش اعتماد به نفس.

·        کلاس‌های مجهز به تکنولوژی‌های پیشرفته آموزشی، کامپوتر، اینترنت و دیگر وسایل آموزشی.

·        برنامه علمی مناسب برای هر گروه سنی با توجه به پیشرفت تحصیلی.

·        کلاس‌های خاص برای دانش‌آموزان استعداد درخشان و تیزهوش.
 برنامه‌های آموزشی فردی برای دانش‌آموزانی که نیاز به کمک و آموزش بیشتر دارند.