صفحه اخبار
خبری خوش برای دانشجویان خارجی


 استرالیا مرزهای خود را به روی دانشجویان خارجی باز کرد

 

به این ترتیب روز دوشنبه برای اولین بار پس از ۹ ماه، اولین گروه از دانشجویان بین‌المللی توانستند وارد خاک این کشور شوند.

در هواپیمایی که روز دوشنبه در شهر داروین واقع در شمال استرالیا فرود آمد ۶۳ دانشجوی بین‌المللی حضور داشتند؛ موافقت با ورود آنها به استرالیا در چهارچوب یک برنامۀ آزمایشی با هدف به حرکت درآوردن دوبارۀ صنعت آموزش عالی در این کشور آن هم در بحبوحه شیوع ویروس کرونا در جهان انجام شد.


این دانشجویان که از چین، هنگ کنگ، ژاپن، ویتنام و اندونزی به استرالیا آمده‌اند، اکنون باید مدت ۱۴ روز را در یک مرکز قرنطینه دولتی سپری کنند.


دانشگاه داروین در بیانیه‌ای ورود این گروه از دانشجویان را «اولین گام مهم در بهبود بخش آموزش بین‌المللی استرالیا» در دوران پس از شیوع کرونا توصیف کرد.


تحصیل در استرالیا چهارمین منبع مهم تامین ارز در این کشور پس از صادرات سنگ آهن، زغال سنگ و گاز طبیعی محسوب می‌شود و دانشجویان خارجی هرساله میلیاردها دلار پول از این مسیر وارد چرخه اقتصاد استرالیا می‌کنند. تنها در سال گذشته تحصیلی بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های این کشور ثبت نام و از این مسیر حدود ۳۷ میلیارد دلار استرالیا وارد چرخه اقتصاد این کشور کردند.


انجمن دانشگاه‌های استرالیا پیش از این در ماه ژوئن هشدار داده بود که بسته بودن دانشگاه‌ها باعث ضرر ۱۱ میلیارد دلاری این بخش همچنین از بین رفتن هزاران فرصت شغلی خواهد شد.


پیش از این دانشگاه‌های کانبرا و ادلاید نیز خواستار دریافت مجوز برای ورود محدود دانشجوی خارجی بودند؛ اما درخواست‌های هر دو دانشگاه از سوی مقامات رد شد.


سیاست‌های سختگیرانۀ دولت استرالیا برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا و بسته بودن مرزهای این کشور باعث شده است که روند بازگشت بیش از ۳۵ هزار استرالیایی که در زمان آغاز قرنطینه‌ها در خارج از این کشور بودند نیز بسیار کند پیش رود؛ اگرچه دولت وعده داده تا پیش از جشن‌های کریسمس امکان بازگشت آنها به خانه‌هایشان را فراهم کند.


بسته شدن مرزها همچنین باعث شد که دانشجویان خارجیِ بسیاری نیز در داخل استرالیا گیر کنند و برخی از آنها که پیش‌تر به کمک بورس‌های تحصیلی روزگار می‌گذراندند، مجبور شوند برای تامین مایحتاج خود از جمله تهیۀ مواد غذایی به خیریه‌ها روی آورند.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 1
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1399/09/11
  • تعداد مشاهده : 1383 بار