صفحه مقالات

اسامی ایالت های استرالیا

ایالت استرالیای غربی
 
ایالت استرالیای غربی یکی از بزرگترین ایالت استرالیا از لحاظ مساحت محسوب می شود که با ایالات استرالیای جنوبی و سرزمین شمالی مرز دارد و یک سوم غربی این کشور را اشغال می کند.
 
پایتخت این ایالت شهر پرت است.
 
جالب است بدانید که ایالت استرالیای غربی پس از یاقوتستان در روسیه, بزرگترین ناحیه استانی در جهان محسوب می شود. در نماد و نشان های خانوادگی آن, شکل قوی سیاه به تصویر کشیده شده است .
 
 خاک های شنی اطراف پرت از جلوه های مشهور این ایالت دیده می شود.
 
 
ایالت استرالیا جنوبی
 
این ایالت با نام لاتین ( South Australia )  در جنوب استرالیا قرار دارد. آدلاید مرکز استرالیای جنوبی لست.
 
ایالت استرالیای جنوبی با تمام ایالت های استرالیا غیر از تاسمانیا مرز مشترک دارد .جنوب این ایالت اقیانوس منجمد جنوبی, غرب آن ایالت استرالیای غربی, شمال آن سرزمین شمالی, شمال شرق آن کوییزلند و شرق آن ایالت ویکتوریا و نیو سات ولز قرار دارد.
 
اولین بار در سال 1627 توسط دریانوردان هلندی این جزیره مشاهده شد . اما تا دو قرن بعد از یافته شدن مورد توجه قرار نگرفت.
 
در سال 1834 بود که دولت بریتانیا اعلام کرد ایالت استرالیای جنوبی به عنوان ایالتی مستقل شناخته شود و بعد از آن ساکنان آزاد ( نه محـکومین) به آنجا مهـاجرت کردند و شهر آدلاید را پایه گذاری کردند.
 
ایالت استرالیای جنوبی با 984377 کیلومتر مربع مساحت چهارمین ایالت استرالیا محسوب می شود.
 
بلندترین نقطه آن کوه وودرُف با ارتفاع 1435 متر و پستترین نقطه آن دریاچه ابر با 15- مترارتفاع است.
 
این ایالت پنجمین ایالت استرالیا از لحاظ جمعیت به حساب می آید.
 
همانند بیشتر ایالتهای استرالیا, نواحی نزدیک به دریا (در جنوب این ایالت) سرسبز و آباد است و نیمه شمالی آن خشک و تقریباً خالی از سکنه است.
 
اقتصاد ایالت جنوبی بر مبنای کشاورزی است و گوشت, پشم, گندم و شراب از مهم ترین محصولات تولیدی به حساب می آید.
 
شهرهای استرالیای جنوبی به قرار زیر است :
 
آدلاید, بندر آگوستا, بندر پیری, بندر لینکُلن 
 
دانشگاههای استرالیای جنوبی به این ترتیب است :
 
دانشگاه استرالیای جنوبی, دانشگاه آدلاید, دانشگاه فلیندرز
 
 
ایالت ویکتوریا ( Victoria)
 
ایالت ویکتوریا در جنوب شرق کشور واقع شده است. مرکز این ایالت, ملبورن است. 
 
زمانی که نیوسات ولز توسط بریتانیا در سال 1778 ایجاد شد, رفته رفته جمعیت های مختلف از اروپا به مناطق استرالیا مهاجرت کردند. نخستین ساکنان ایالت ویکتویا در غرب آن یعنی پرتلند ساکن شدند. در سال 1835 بنای شهر ملبورن نهاده شد و ویکتوریا توسط مستعمره مستقل توسط بریتانیا در سال 1851 اعلام شد. 
 
از همان سال به بعد با اکتشاف معادن طلا در ویکتوریا, به یک باره سیل عظیمی از مردم  مهاجر به ویژه از ایرلند و چین راهی این منطقه شدند و ویکتوریا و ملبورن هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ جمعیت و بازرگانی و صنعت پیشرفت کرد. تا جایی که پس از لندن, شهر ملبورن موسوم به " ملبورن حیرت آمیز" به عنوان بزرگترین شهر امپراتوری بریتانیا بزرگ تبدیل شد.
 
در سال 1901 که استرالیا اعلام استقلال کرد, ویکتوریا هم به عنوان یک ایالت مستقل اعلام شد و ملبورن پایتخت این کشور اتنخاب شد. البته بعد از آن در سال 1927 شهر جدید و نو ساخته کمبرا به عنوان پایتخت جدید انتخاب گردید.
 
ملبورن استرالیا امروزه یکی از مراکز مهم  فرهنگی-هنری و ورزشی کشور و نیز قطب علمی، صنعتی و بازرگانی استرالیا به حساب می آید.
 
شمال این ایالت نیو سات ولز, غرب آن استرالیای جنوبی و جنوب آن را دریاهای آزاد محاصره کرده اند.
 
از کوه بوگونگ با ارتفاعی کمتر از دوهزار متر به عنوان بلندترین نقطه منطقه و کرانههای جنوبی که هم سطح دریاست به عنوان پست ترین نقطه یاد می شود.
 
ایالت ویکتوریا 237 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و از سرزمین های کوچک استرالیا محسوب می شود. اما جمعیتی بالغ بر پنج میلیون و یکصد هزار نفر در آن سکونت دارند که دومین ایالت پر جمعیت استرالیا به حساب می آید.
 
از دیگر شهرهای این ایالت می توان به این ها اشاره کرد:
 
بالارت Ballarat, بندیگو Bendigo, لاتروب Latrobe City, بنالا Benalla, نقاط دیدنی این ایالت, صخره های دوازده حواری, جزیره فیلیپ, راه بزرگ اقیانوسی دره یارا . 
 
 
 
ایالت کوئینزلند ( Queensland)
 
کوئینزلند یکی  از ایالت های کشور استرالیا در شمال شرقی استرالیا قرار دارد.
 
پایتخت کوئینزلند شهر بریزبین است که در جنوب شرقی این ایالت قرار دارد.
 
از دیگر شهرهای مهم این ایالت می توان اشاره کرد:
 
گلدکوست کنز, تاونزویل, مکای و راکهمپتون . 
 
کوئینزلند از شرق و شمال به اقیانوس آرام, از جنوب به ایالت نیو سات ولز و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا محدود می شود.
 
کوئینزلند ایالتی وسیع است که مساحت آن اندکی بیشتر از کل مساحت ایران است. مساحت کوئینزلند 1852642 کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی دومین ایالت استرالیا به حساب می آید.
 
جمعیت ساکن در کوئینزلند بیشتر در شهرهای کرانه شرقی ایالت مستقر شده اند و مرکز و غرب ایالت تقریبا خالی از سکنه است. 4070400 نفر جمعیت ساکنه دارد .
 
جنوب کوئینزلند آب و هوایی نیمه استوایی دارد و شمال آن اقلیم استوایی دارد. 
 
کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه میباشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است.نام کوئینزلند برگرفته از نام ملکه ویکتوریا ملکه بریتانیا است.
 
شهرهای این ایالت عبارتند از:
 
بریزبین - گلدگوست - مکای راکهمپتن - تاونزویل - سان شاین کست - کنز - روما – توومب
 
 
 
ایالت نیو سات ولز ( New South Wales)
 
ایالت نیو سات ولز در جنوب شرق کشور استرالیا واقع شده است . شمال آن کویینزلند, جنوب ویکتوریا, غرب آن استرالیای جنوبی و شرق آن اقیانوس آرام واقع شده است.
 
ایالت نیو سات ولز معروفترین و از پرجمعیت ترین ایالات استرالیا به حساب می آید. مرکز آن شهر سیدنی است. سیدنی بزرگترین شهر استرالیا است.
 
ایالت نیو سات ولز  بالغ بر 800 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 18
    • 4
  • تاریخ انتشار : 1395/11/19
  • تعداد مشاهده : 15861 بار