ویزای کار و مهارت استرالیا

مهاجر
ت از طریق ویزای کار یا مهارت به استرالیا (subclass 491,190,189)
 

ویزای کار یا همان ویزای مهارت استرالیا یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت استرالیاست.  اداره مهاجرت استرالیا برای صدور این نوع ویزا، امتیازات شخص متقاضی را در نظر می‌گیرد. نحوه و معیارهای محاسبه امتیازات با توجه به نوع ویزای کار یا مهارت،   subclassمتفاوتی دارد که در ادامه مقاله به تفصیل بیان شده است.

اداره مهاجرت استرالیا هر ساله شرایط و قوانین اخذ ویزای کار یا مهارت را به روز کرده و ممکن است که امتیازات دستخوش تغییر شوند. در سال 2020 حداقل امتیازات برای اخذ این نوع ویزا از سوی اداره مهاجرت استرالیا، 65 در نظر گرفته شده که با توجه به نوع رشته و ایالت اسپانسر کننده، این امتیاز ممکن است افزایش بیابد.

 

نکته بسیار مهم دیگر اینکه افرادی که برای ویزای تخصص یا ویزای کار استرالیا اقدام می‌کنند باید شاغل به حرفه‌ای باشد که در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود دارد. این لیست هر ساله در ماه جولای تغییر می‌کند و تعدادی از رشته‌ها اضافه یا کم می‌شود.

 

ü   لیست اداره مهاجرت به ۳ دسته MLTSSL ،  STSOL ، ROL تقسیم میشوند.


 

ü     MLTSSL   مخفف عبارت Medium and Long Term Strategic Skill List میباشد و در واقع شامل مشاغلی است که کشور استرالیا در بلند مدت به آنها نیاز دارد.

 ü     STSOL  مخفف عبارت Short Term Skilled Occupation List است و شامل مشاغلی است که کشور استرالیا در کوتاه مدت به آنها نیاز دارد.

 ü       ROL مخفف Regional Occupation List شامل مشاغلی است که کشور استرالیا صرفا در مناطق کم جمعیت به آنها نیاز دارد.

 

   

-               انواع ویزاهای کار و مهارت استرالیا

 

§                ویزای ۱۸۹ استرالیا  (subclass 189)

ویزای
۱۸۹، اقامت دائم استرالیا ست به این معنی که فرد بعد از دریافت ویزای کار استرالیا، اقامت دائم این کشور به او داده می‌شود. از این جهت، مطلوبترین نوع ویزا برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا میباشد. اخذ این ویزا‌ نیازی به حمایت ایالتی یا اسپانسرشیپ ندارد و صرفا کسب امتیاز لازم در رشته مورد نظر، برای دریافت ویزای مهارت استرالیا کافی خواهد بود. از دیگر مزایای اخذ ویزای 189، بیمه درمانی برای متقاضیان افراد تحت تکفل آنهاست. همچنین در صورت تولد فرزند در خاک استرالیا بعد از دریافت ویزای 189، حق شهروندی به او نیز تعلق می‌گیرد.

متقاضیانی که شاغل در لیست 1 مشاغل اداره مهاجرت استرالیا ( یا همان  MTLSSL) هستند می‌توانند برای ویزای ۱۸۹ اقدام کنند.

ظرفیت ساب کلاس 189 استرالیا در سال ۲۰۲۰، حدود 20 هزار نفر تعیین شده است که ظرفیت کمی است به همین خاطر رقابت در رشته‌های مختلف کاری، برای اخذ این ویزا بسیار بالاست و افرادی که امتیاز بالاتری داشته باشند (بالای 80 امتیاز و گاهی بالای 85 است)، شانس بیشتری برای کسب این نوع ویزا دارند (البته امتیاز برای رشته‌های مختلف متفاوت است). به این علت، بیشتر متقاضیان ویزای مهارت استرالیا از طریق ساب کلاس ۴۹۱ و ۱۹۰ (که در ادامه توضیح داده شده است) اقدام می‌کنند.

 

§                ویزای ۱۹۰ استرالیا (subclass 190)ویزای کار استرالیا با ساب کلاس ۱۹۰ نیز شرایطی مشابه ویزای ۱۸۹ است با این تفاوت که برای اقدام این ویزا، نیاز به اسپانسرشیپ یکی از ایالت‌های استرالیا است. برای جبران کمبود نیروی کار محلی، ایالت‌های شش‌گانه استرالیا اقدام به اسپانسر کردن متقاضیانی می‌کنند که حرفه آنها صرفا در آن ایالت مورد نیاز است. از اینرو امکان انتخاب شغل از هر دو لیست مشاغل MLTSSL  و  STSOLوجود دارد. ظرفیت در ساب کلاس 190 در سال 2020 حدود 25 هزار نفر است و از هر دو لیست شماره 1 و2 مشاغل اداره مهاجرت استرالیا انتخاب می‌شوند.

در این نوع ویزا نیز اقامت دائم استرالیا به متقاضی مهاجر داده می‌شود و شرط کلی برای این موضوع، دادن تعهد برای اقامت حداقل دو ساله در ایالت مربوطه توسط متقاضی می‌باشد. به همین دلیل امتیاز لازم برای کسب ویزای 190 نسبت به ویزای 189 پایین‌تر است و حداقل 60 امتیاز و موافقت یکی از ایالت‌ها در استرالیا برای اسپانسر کردن فرد متقاضی می‌باشد. این امر باعث افزایش امتیاز متقاضی خواهد شد. همچنین برای افزایش امتیاز می‌توان از اقامت خویشاوندان نزدیک در استرالیا نیز استفاده کرد

در این ویزا نیز در صورت تولد فرزند در خاک استرالیا بعد از دریافت ویزای 190، حق شهروندی به او نیز تعلق می‌گیرد. همچنین بیمه درمانی برای متقاضی و افراد تحت سرپرستی او ست.

 

 §             ویزای ۴۹۱ استرالیا    (subclass 190)

ویزای کار با ساب کلاس ۴۹۱ استرالیا یک نوع ویزای موقت 5 ساله است که به متقاضی اعطا می‌شود. در این نوع ویزا نیز مانند ساب کلاس 190 نیاز به اسپانسر شیپ یکی از ایالت‌های استرالیا ست و افراد با کسب 50 امتیاز می‌توانند برای آن اقدام کنند زیرا امتیازی که از اسپانسر
شیپ ایالتی دریافت می‌شود، 15 امتیاز به مجموع امتیازات فرد متقاضی اضافه می‌کند. البته امکان استفاده از امتیاز اقامت خویشاوندان نزدیک در استرالیا نیز برای این ویزا وجود دارد. با دریافت ویزای 491 امکان استفاده از 
بیمه درمانی استرالیا برای فرد و افراد تحت سرپرستی او فراهم می‌شود.

 

برای ویزای ۴۹۱ استرالیا، امکان انتخاب رشته از هر کدام از لیست‌های اداره مهاجرت استرالیا ( MLTSSL ، STSOL و یا Regional ) وجود دارد.

بعد از دریافت ویزای موقت ۴۹۱، چنانچه فرد به مدت ۳ سال در هر کدام از مناطق کم جمعیت استرالیا اقامت داشته باشد، (به غیر از سیدنی، ملبورن و بریزبن، تمامی شهرهای استرالیا جزو مناطف کم جمعیت حساب می‌شوند) و با حداقل حقوق سالانه ۵۳۹۰۰ دلار استرالیا در این کشور مشغول به کار باشد ( به صورت تمام وقت یا مجموع معادل پاره وقت در هر رشته کاری)، امکان اقدام برای ویزای دائم (ویزای ۱۹۱) وجود دارد. توجه داشته باشید که حقوق ذکر شده، تقریبا حداقل حقوق قانونی کار در کشور استرالیا است. همچنین متقاضیان بعد از دریافت ویزای دائم می‌توانند به هر یک از مناطق استرالیا مثل بریزبن ، سیدنی و ملبورن رفته بدوون محدودیت زمانی زندگی کنند. ظرفیت این ویزا در سال 2020، حدود ۱۵ هزار نفر متقاضی در سال است.

 

v    دارندگان ویزای ۴۹۱ استرالیا نمی‌توانند در بازه سه ساله نخست دریافت ویزای ۴۹۱ برای ویزاهای زیر اقدام کنند:

o       ویزای ازدواج برای متقاضیانی که در هنگام ارسال درخواست ویزا داخل استرالیا هستند.

o       ویزای استعدادهای درخشان برای متقاضیانی که در هنگام ارسال درخواست ویزا داخل استرالیا هستند.

o       ویزاهای سرمایه گذاری استرالیا شامل ویزاهای ۱۸۸ و ۱۳۲.

o       ویزاهای دیگر مهارت استرالیا شامل ویزاهای ۱۸۹، ۱۹۰ و ۱۸۶ استرالیا.

 -              
نحوه محاسبه امتیاز برای ویزای کار یا مهارت استرالیا1.     
سناولین شرط برای اقدام برای مهاجرت کاری به استرالیا، داشتن سن کمتر از ۴۵ سال است. جدول امتیاز بندی سن برای مهاجرت کاری به استرالیا از قرار زیر است:

  • از ۱۸سال تا پایین‌تر از ۲۵ سال  ۲۵ امتیاز
  • از ۲۵ سال تا پایین‌تر ۳۳ سال  ۳۰ امتیاز
  • از ۳۳ سال تا پایین‌تر ۴۰ سال  ۲۵ امتیاز
  • از ۴۰ سال تا پایین‌تر ۴۵ سال  ۱۵ امتیاز


همانطور که می‌بیند، حداکثر امتیاز سن به متقاضیان بین ۲۵ تا ۳۳ سال تعلق می‌گیرد.2.      مدرک تحصیلی

متقاضیان ویزاهای مهارت استرالیا با مدرک فوق دیپلم ۱۰ امتیاز ، کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۵ امتیاز و دکترا ۲۰ امتیاز برای مدرک تحصیلی خود کسب خواهند کرد.

توجه داشته باشید که معمولا داشتن تحصیلات مرتبط با شغل متقاضی برای اقدام برای مهاجرت استرالیا ضروری است و امکان اقدام برای ویزای مهارت استرالیا بدون داشتن تحصیلات مرتبط وجود ندارد. البته استثنا برای این موضوع هم وجود دارد و تحت شرایطی، امکان جایگزینی سابقه کار با مدرک تحصیلی برای بعضی از مشاغل وجود دارد.
نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی متقاضیان ایرانی

بر مبنای توصیه وزارت آموزش استرالیا ، دانشگاهها و موسسات آموزشی ایران به دو دسته درجه ۱ (Section 1) و درجه ۲ (Section 2) تقسیم می‌شوند.

در صورت درجه ۱ بودن دانشگاه، ارزش مدرک مطابق با مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های استرالیا است . به طور مثال، چنانچه متقاضی، فارغ التحصیل دانشگاه‌های دولتی و یا پیام نور و آزاد تهران باشد، از آنجا که این دانشگاه درجه ۱ حساب میشود، امتیاز کامل آن مقطع را دریافت می‌کند. بطور مثال اگر فردی مدرک کارشناسی ارشد خود را از هر یک از دانشگاه‌های دولتی دریافت کرده باشد، امتیاز کامل مدرک تحصیلی (15 امتیاز) را دریافت خواهد کرد.

حال اینکه مدارک دانشگاهی که از دانشگاه‌های درجه ۲ ایران دریافت شده اند، با ارزشی پایین‌تر از ارزش اسمی آنها ارزشیابی خواهند شد. به طور مثال، ارزش مدرک کارشناسی اخذ شده از دانشگاه‌های پیام نور و یا آزاد شهرستان‌ها، معادل یک مقطع پایین‌تر در نظر گرفته می‌شوند. 


 برای کسب اطلاعات از شرایط و امتیازات تحصیلی خود با ما در ارتباط باشید.


3.     
مدرک زبان

اداره مهاجرت استرالیا، آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی را می‌پذیرد و متقاضیان می‌توانند با شرکت در هر یک از آزمون‌های (IELTS، PTE Academic،CAE ،TOEFL iBT، OET ) با توجه به نمره‌ای که دریافت می‌کنند، امتیازات مختلفی کسب می‌کنند.آزمون OET:

پزشکان و کارکنان مراکز درمانی برای اثبات توانایی زبانی خود در سطح تخصصی، باید در آزمونی به نام OET  شرکت نمایند. این آزمون توسط مرکز آزمون‌های بین‌المللی دانشگاه کمبریج طراحی شده است.

امتیازات

--

10 امتیاز

20 امتیاز

IELTS

نمره ۶ در هر مهارت

نمره 7در هر مهارت

نمره 8 در هر مهارت

، PTE

نمره 50 در هر مهارت

نمره 65 در هر مهارت

نمره 79 در هر مهارت

CAE

نمره 169 در هر مهارت

نمره 185 در هر مهارت

نمره 200 در هر مهارت

TOEFL iBT

Listening:12

Listening: 24

Listening: 28

Reading:13

Reading:24

Reading:29

Writing:21

Writing:27

Writing:30

Speaking:18

Speaking:23

Speaking:26

OET

نمره در هر مهارت زیرC نباشد

  B  در هر مهارت

A   در هر مهارت4.      سابقه کاری در خارج از استرالیا

داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی پس از فراغت از تحصیل در خارج از کشور استرالیا، می‌تواند طبق جدول زیر تا ۱۵ امتیاز به متقاضیان مهاجرت به استرالیا کمک کند.

سابقه کار در ۱۰ سال قبل از اقدام برای مهاجرت:

·         حداقل ۳ سال – ۵ امتیاز

·         حداقل ۵ سال -۱۰ امتیاز

·         حداقل ۸ سال -۱۵ امتیاز
برای اثبات سابقه کار، الزاما نیازی به سابقه بیمه نمی‌باشد و در بعضی موارد، ‌ارائه مدارکی مانند نامه اشتغال به کار، صورتحساب بانکی، فیش حقوقی، قرارداد و برای کسب امتیاز سابقه کار کفایت می‌کند. البته برای بعضی از مشاغل هم داشتن بیمه تامین اجتماعی ضروری است.

توجه داشته باشید که مهاجرت به استرالیا بدون سابقه کار هم برای بعضی مشاغل امکانپذیر است که البته این مساله به سازمان ارزیابی کننده شغل متقاضی بستگی دارد. بطور مثال، حسابداران و مهندسین الزاما نیازی به سابقه کار ندارند (البته مادامی که حد نصاب جمع امتیاز آنها به مقدار لازم برسد) و در صورت جبران کمبود امتیاز سابقه کار از طریق سایر فاکتورها (مانند نمره زبان، مدرک تحصیلی، امتیاز همسر و )، امکان مهاجرت به استرالیا بدون سابقه کار برای این دسته از مشاغل وجود دارد.

حال اینکه متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق مشاغلی مانند برقکار و تکنیسین عمران، امکان مهاجرت بدون سابقه کار را حتی در صورت داشتن مجموع امتیاز مورد نیاز، نخواهند داشت. همانطور که اشاره شد، تشخیص اینکه آیا امکان مهاجرت به استرالیا بدون سابقه کار برای شغلی وجود دارد بستگی به نظر سازمان ارزیابی کننده مهارت دارد. مسولیت این سازمان، ارزیابی تخصصی مدارک تحصیلی و شغلی متقاضی و تشخیص صلاحیت یا عدم صلاحیت وی در شغل مورد نظر می‌باشد.